ANIMATOR DZIAŁAŃ TEATRALNYCH
Opis zawodu
To nowoczesny zawód oparty na kształceniu umiejętności praktycznych z zakresu metod i technik teatralnych, pracy w grupie, szczególnie nastawiony na artystyczny rozwój uczestników.
Proponujemy program kształcenia, który pozwala zdobyć umiejętności operowania językiem sztuki w sposób profesjonalny i kreatywny.
Przygotowujemy do realizacji autorskich projektów teatralnych, edukacyjnych, społecznych zorientowanych wokół form twórczej ekspresji, opierając działania na zasadach podmiotowości, wspólnotowości oraz samoorganizacji.
Wspieramy aktywność, w której praca narzędziami teatralnymi pozwala rozwijać wyobraźnię, doskonalić warsztat artystyczny, oraz tworzy przestrzeń do projektowania i przeprowadzania społecznej zmiany.
Nauka odbywa się w blokach warsztatowych, prowadzonych przez specjalistów/praktyków, którzy swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe przekazują używając nowoczesnych metod kształcenia, opartych na pracy zespołowej oraz tworzeniu i wzmacnianiu relacji uczeń – nauczyciel.
Program kształcenia składa się z trzech modułów
I moduł – laboratorium praktyk teatralnych
• Warsztat reżyserski
• Techniki ekspresji scenicznej Ciało/Ruch/Przestrzeń
• Sztuka interpretacji i emisja głosu
• Laboratorium dźwięków konkretnych i improwizowanych
• Laboratorium scenografii i działań przestrzennych
II moduł – teoria teatru w praktyce
• Wiedza o teatrze
• Warsztat krytyczno-repertuarowy
III moduł – laboratorium animacji
• Teatr jako narzędzie zmiany
• Techniki teatralne w pracy z dziećmi
• Praktyka kompetencji społecznych
• Interdyscyplinarne dyplomowe warsztaty animacji
• Zarządzanie projektem i pozyskiwanie środków na animację
Adresaci
Program skierowany jest do absolwentów liceów, studentów kierunków humanistycznych, szkół artystycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych, które chcą zdobyć szeroki zakres praktycznych umiejętności z obszaru technik różnych dziedzin sztuki oraz wiedzę i doświadczenie dotyczące możliwości wykorzystywania nabytych kompetencji w pracy edukacyjnej, społecznej, pedagogicznej a także profesjonalnych działaniach artystycznych.
Perspektywy zawodowe
Absolwent animacji działań teatralnych posiada umiejętności, doświadczenie i wiedzę niezbędne do realizacji własnych projektów a także zasad dotyczących samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy.
Jest przygotowany do pracy w obszarze kultury i sztuki zarówno w sferze realizacji działań instytucji kulturalnych (m.in.: teatry, domy kultury, muzea), edukacyjnych (szkoły, ośrodki socjoterapii, świetlice środowiskowe) jak i niezależnej, autorskiej pracy (instytucje pozarządowe, stowarzyszenia, inicjatywy oddolne).
Dlaczego warto?
To możliwość doświadczenia procesu pracy, który wzmocni Twoje artystyczne zdolności, stworzy przestrzeń dzięki której będziesz mógł artykułować i kierunkować własną twórczość.
Będziesz pracował w kameralnych grupach pod okiem życzliwej i profesjonalnej kadry wspierającej Twój indywidualny rozwój.
Dzięki współpracy z Instytutem Grotowskiego, Teatrem Capitol, Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog będziesz mógł współtworzyć realizowane tam projekty.
Będziesz pracował w miejscu z profesjonalnym wyposażeniem sal (sale teatralne, taneczne, medialne).
To jedyny w skali kraju program praktycznej nauki animacji, to model kształcenia do podmiotowości prowadzony w oparciu o zasady równości, szacunku, postawy otwartości i akceptacji.