91
Marcel Proust powiedział „Sztuka przynosi nam dowód, że istnieje coś innego niż nicość.” Dlatego zagłębianie się w sztukę, to jak eksplorować nieznany nieskończony świat.
90
Czujesz się twórcą? Kochasz życie i chcesz pracować z ludźmi? Głowę masz pełną pomysłów, które chcesz realizować? Naucz się tego u nas!
88
SKiBA jest jak filiżanka dobrej herbaty – posmakujesz i wychodzisz z niej jak najpiękniejszy klejnot. Foto: Antonio D’Ignoti
86
To nowoczesny zawód oparty na kształceniu umiejętności praktycznych z zakresu metod i technik teatralnych, pracy w grupie, szczególnie nastawiony na artystyczny rozwój uczestników.
85
Graham, kajzerka a może ciabatta… Dziś obchodzimy dzień artystów „od kuchni” czyli piekarzy. To dzięki nim możemy zajadać się tymi wszystkimi chrupiącymi przysmakami.
84
Dzisiaj krótki wpis o seriach wydawniczych. Serie wydawnicze, czyli wydawnictwa ciągłe złożone z samoistnych piśmienniczo części.
82
Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.
81
21 kwietnia 753 r. p. n. e. zostało założone miasto, w którym każdy może poczuć się bardzo szczęśliwy. Miasto, do którego prowadzą wszystkie drogi. Caput mundi. Swoje urodziny świętuje dziś RZYM.
79
Czytać każdy i wszędzie może, raz lepiej, a raz gorzej. Jednak nie o to chodzi jak co komu wychodzi. Teraz trochę słów o wychodzeniu (na razie wychodzenie w sferze planów) i czytaniu (tutaj nie ma czego planować, tutaj trzeba czytać cały czas).
77
Sztuką siostrzaną dla literatury jest niewątpliwie muzyka. I dzisiaj zapraszamy Was do świata, gdzie dźwięki i słowa sąsiadują obok siebie.
76
Światowy Dzień Czekolady w tym roku obchodzony był 12 kwietnia. Czekolada, czyli zastrzyk pozytywnej energii. Odpowiada na wiele pytań, które przynosi życie (a samo życie, to wiadomo, że jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiadomo na co się trafi).
75
Na osłodę siedzenia w domu, przy tak pięknej pogodzie, polecamy coś ugotować. W końcu gastronomia to też sztuka. A zainspirować was mogą np. filmy: „Podróż na 100 stóp” lub „Chef” …
074
Dzisiaj zachęcamy Was do przypomnienia sobie/poznania twórczości pisarza, który przedstawiał (w swoich powieściach) Pragę jako miejsce magiczne.
072
Zakładka, kiedyś tasiemka lub wstążka przymocowana do górnej kapitałki (rodzaj tkaniny introligatorskiej w postaci tasiemki, z wyraźnie pogrubionym jednym z brzegów), wystająca poza dolny brzeg książki. Służy do zaznaczania czytanej stronicy. Zakładki wyrabia się obecnie z kartonu, skóry lub tkaniny.
071
W SKiBie wszystkie panie, to kobiety pracujące, które żadnej pracy się nie boją. Doprowadzając do porządku biblioteczny księgozbiór, lizną zawsze trochę literatury, wzrokowo oczywiście. P.S. Mając na uwadze wprowadzone zasady bezpieczeństwa, informujemy, że zdjęcie powstało przed epidemią.
070
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ustanowiony został w 1967 roku. Nie przypadkiem święto obchodzone jest 2 kwietnia – to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Głównym celem wydarzenia jest popularyzowanie czytelnictwa (i książek) dla najmłodszych. Bo dla dzieci, co wiadomo nie od dziś, należy pisać tak jak dla dorosłych, tylko lepiej. Proponujemy, w nawiązaniu do dzisiejszego Dnia, coś dla Najmłodszych. Dostęp do darmowej książki elektronicznej znajdziecie tutaj https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/
069
Ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, są zamknięci w sobie. Inni z kolei szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. W temacie autyzmu warto być NIEBIESKIM – nie tylko dzisiaj, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
068
Zapewne wszyscy już wiecie, że od dziś wprowadzono nowe zasady dotyczące zachowania podczas kwarantanny. Nieoficjalnie mówi się o tym, że w najbliższym czasie będziemy zobowiązani zachować dystans już nie tylko od ludzi, ale również niektórych przedmiotów w tym książek ! No cóż, chyba pora zainwestować w czytniki e-booków.
067
O czasami niebezpiecznych urokach oddawania się lekturze opowiada powieść Alana Benetta. „Czytelniczka znakomita” opisuje Jej Królewską Wysokość (The Queen of England) owładniętą pasją czytelniczą. Pasja ta powoduje nawet, że zaczynają na tym cierpieć obowiązki monarchini. Autor książki jest również scenarzystą. Alan Benett odpowiada za takie filmy jak: „Szaleństwo Króla Jerzego”, „Męska historia”, czy „Dama w vanie” (tu główną rolę gra Maggie Smith znana z roli profesor Minervy McGonagall). Czytajcie, i uważajcie na siebie!!!
065
Wydawnictwo Karakter udostępniło bezpłatny e-book „Nadzieja w mroku” (dostępny pod adresem: https://www.karakter.pl/ksiazki/nadzieja-w-mroku ). 5 kwietnia Klub Czytelniczy Sztuka, działający w Muzeum MOCAK, zaprasza na spotkanie on-line na temat tej książki. Start – godzina 18:00. Miejsce: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art online.
063
„Człowieku, nie tylko widzę, ale i słyszę, co czynisz. Mam wrażenie, że rękoma mówisz” *- gdy słowo staje się ciałem w grę wchodzi tylko pantomima.
062
Nie musisz posiadać zdolności artystycznych, aby spróbować swoich sił w leczeniu przez sztukę. Arteterapia, to profesja, która wykorzystuje w procesie twórczym: rysunek, malarstwo, rzeźbę i inne formy wizualne.
061
Fahrenheita // Jedna, przypadkowa, nadpalona kartka // 451 stopni Fahrenheita”. Powieść, „451° Fahrenheita” Raya Bradbury’ego, rozgrywa się w świecie, gdzie czytanie książek i krytyczne myślenie są zakazane.
060
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zespołu Downa, to „MY DECYDUJEMY” (WE DECIDE). My zdecydowaliśmy się założyć skarpetki w różnych, wesołych kolorach, bo to umowny symbol tego Dnia.
059
Dużo humoru (i ironii), a także nawiązanie do stylu starych czeskich komedii – dzisiaj proponujemy Wam „Igraszki z diabłem”. Sprawdźcie sami, czy przerazi Was Czarci Młyn (i diabły czyhające na ludzkie dusze) lub madejowe łoże.
058
Balet, to rodzaj widowiska teatralnego, w którym główną rolę odgrywa plastyka i dynamika ciała. Jeśli nie wiecie nic o balecie – to zachęcamy do obejrzenia filmu „Czarny Łabędź”. I przypominamy, że rekrutacja trwa (także on-line) -> więcej informacji znajdziecie tutaj: https://skiba.edu.pl/rekrutacja/
057
„- Na strych, na strych! Panie Adasiu, jazda! Stryjaszku! // – Pójdę z wami – rzekł profesor – ale pod jednym warunkiem. // – Pod jakim? // – Abyście mnie tam, jako starego grata, nie pozostawili wśród rodzinnych gratów”.
056
Nasze korytarze, drzwi, schody i sale – wszystko to są przedmioty poniemieckie. W skibowej Bibliotece znajdziecie książkę, która pozwoli Wam wytropić więcej śladów. A może podzielicie się z nami, czym są dla Was poniemieckie rzeczy?
053
Buszując między półkami w skibowej Bibliotece. Pokazujemy to wszystkim. Bo jak pokażemy – zechcecie również pobuszować.
052
„Kreowanie człowieka za pomocą sztuki” Arteterapeutyczne zajęcia z Agnieszka Gil, autorka, animatorka kultury.
051
Pogoda za oknem smutna i szara, ale dzięki piątkowemu spotkaniu w Bibliotece Siedmiu Kontynentów Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, wiemy jak dzięki sztuce można poradzić sobie z depresją.
050
O pięknie książki artystycznej mogli się przekonać słuchacze II roku kierunku animator czytelnictwa. 8 lutego wraz z dr Agnieszką Łobocką obejrzeli wystawę Elżbiety Woźniakowskiej w Galerii Miejskiej.
049
Reklama biblioteki może przybierać różne formy. Poznajcie propozycje słuchaczy II roku kierunku animator czytelnictwa.
048
Dorota, Alicja, Ewa, Łukasz i Michał wiedzą, że Warszawa da się lubić (szczególnie podczas Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych).
044
Kobiety w SKiBie są jak herbata w torebce: z ich mocy można zdać sobie sprawę tylko w gorącej wodzie – stwierdzenie Nancy Reagan idealnie pasuje do Wszystkich Naszych Pań. Po prostu, o czym świadczy dzisiejsze zdjęcie, „Siła jest Kobietą”.
043
Zielono czy niebiesko ? To nieważne, ważne że nasi słuchacze zbierają doświadczenie związane z pracą przy filmowych efektach specjalnych. Warsztaty blue screen, które odbywają się w Centrum Technologii Audiowizualnych to bez wątpienia kolejny element, który wzbogaci warsztat filmowy młodych artystów.
041
Konkretnie improwizować można (nie) tylko dźwiękami. Warsztat, dla słuchaczy II roku specjalizacji teatralnej, poprowadził Mateusz Ryczek .
040
Taniec pozwala na luksus bycia sobą – czego dowiedzieli się słuchacze pierwszego roku pantomimy oraz drugiego specjalizacji teatralnej i tanecznej. Przedstawiamy zapis działań wypracowanych na przedmiotach: techniki taneczne i taniec współczesny pod opieką Anny Hampel.
039
Ma w sobie magię. Najważniejsza rzecz na świecie, bo tam można pokazać ludziom, jakimi mogliby/pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi. To właśnie TEATR. Na zdjęciach, słuchacze I i II roku specjalizacji teatralnej, w warsztacie reżyserskim, który poprowadził Seb. Majewski.
038
Piątkowe występy w SKiBie Od godziny 8:00 na Sali Widowiskowej Studium odbyło się wiele pokazów: „Przegląd prac plastycznych” Anna Morawiecka/Daria Milecka „Taniec ludowy” Małgorzata Adamczyk-Młodzianowska „Nowe style taneczne” Małgorzata Adamczyk-Młodzianowska „Rytmika kreatywna” Damian Białecki „Techniki pantomimiczne, zadania aktorskie” Monika Rostecka/Sandra Kromer-Gorzelewska
037
– Ale że naprawdę ja?! – tak się odbiera nagrody za wygraną w bibliotecznym konkursie SKIBowym. Serdeczne gratulacje i zapraszamy Wszystkich Naszych Fanów do udziału w kolejnych szrankach. Szczegółów szukajcie na FB oraz na Instagramie.
035
Nasza szkoła tętni sztuką. Kilka ujęć z wczoraj „Taniec Współczesny” Dominika Kur „Techniki świadomej pracy z ciałem” Dominika Kur „Choreografia i kompozycja” Dominika Kur
029
W czasach, gdy czytelnictwo spada i jest najniższe od wielu lat świat książek potrzebuje superbohaterów, którzy dzięki wiedzy, umiejętnościom i nieskazitelnej postawie zdołają zmienić bieg historii. Jesteśmy eksperymentalną jednostką MKiDN – powołaną do najtrudniejszych misji.
028
Biblioteka to doskonałe miejsce na spotkania ze sztuką… A jak spotykać się z Maliną Prześlugą, to obowiązkowo w towarzystwie spektaklu opartego o jedno z dzieł.
025
20 grudnia w naszej szkole odbyła się wigilia, w ten piękny sposób pragniemy dzielić się radością świąt !
024
18 grudnia nasza kadra odwiedziła wrocławskie radio. Było dużo informacji o konkursie filmowym Slow/Fast, oraz o szkole.
023
Przed/w trakcie/i po Świętach warto wiedzieć „Jak mniej myśleć”. Nowości dostępne w Bibliotece polecają się Waszej uwadze.
022
11 grudnia Słuchacze zawodu Animator działań pantomimicznych i Animator działań teatralnych byli na wizycie we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka.Poznali funkcjonowanie i metody pracy w Centrum oraz uczestniczyli w części zajęć.
021
10 grudnia włączyliśmy się do akcji „Dzień Czytania w Szkołach”. Nasi słuchacze pomogli w zorganizowaniu zajęć czytania literatury w Przedszkolu nr 77 „Tęczowe Siódemki”
020
9 Grudnia w Naszej szkole odbyło się spotkanie z Markiem Sztarkiem, który poruszył zagadnienia związane z animacją kulturą.
016
23-24 listopada odbył się dwudniowy wyjazd realizacyjny kierunku filmowego w góry opawskie. Celem była realizacja zdjęć do dokumentu opowiadającego o losach mieszkańców regionu.
012
Edukacyjne pokoje zagadek w Hali Stulecia przetestowane, zatem śmiało możemy realizować wspólny projekt adresowany do wrocławskiej młodzieży. W ofercie pokój zagadek matematycznych, historycznych i architektonicznych.
011
Słuchacze Animacji czytelnictwa II rok zaoczny wzięli udział w tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i wybranych wydarzeniach Conrad Festiwal. Była okazja osobiście spotkać się z wieloma pisarzami i pisarkami, uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach, panelach dyskusyjnych.
008
11 października na pokładzie restauracji Barka Tumska odbyła się impreza okolicznościowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej
007
7 października odbyła się inauguracja roku akademickiego UTW na Uniwersytecie Wrocławskim. Wielu znamienitych gości, w tym Nasz dyrektor dr Michał Kott, uczestniczyło w już 44 spotkaniu rozpoczynającym kolejny rok zdobywania wiedzy.
006
4 października , mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w wernisażu, który zorganizowała Ewa Martyniszyn. Przepiękne fotografie i niesamowity klimat sprawiły że jeszcze długo będziemy wracać myślami do tego popołudnia
004
28 września w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego odbył się koncert finałowy, który zwieńczył warsztaty muzyczne prowadzone przez Prof. Alain Crepin. Nasi słuchacze zajęli się uwiecznieniem tego wydarzenia
003
„Między sztuką, a matematyką”, działanie słowno-ruchowo-muzyczne, które odbyło się w ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Widowisko przygotowane zostało wraz z mieszkańcami Państwowej Bursy Szkół Artystycznych we Wrocławiu.
002
08 września w Parku Staszica na Nadodrzu odbył się festyn rodzinny w którym uczestniczyli również nasi słuchacze. Gry, zabawy, tańce i mnóstwo pozytywnej energii tego nie zabrakło podczas tego słonecznego dnia