71 322 20 68, 71 322 76 82 skiba@skiba.edu.pl

DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA

Główną ideą projektu „Pierwszy oddech – czyli teatr jeszcze raz!” jest spotkanie w pracy twórczej, wymiana doświadczeń, integracja oraz zawiązanie trwałej współpracy dwóch środowisk artystycznych – słuchaczy Zespołu Szkół Animatorów Kultury  we Wrocławiu oraz grupy teatralnej ANIKAME z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 Poznaniu.

Podczas projektu, który odbędzie się  w dniach 23 -26.03.2018r. uczestnicy rezydować będą w dwóch miastach:  Poznaniu oraz Wrocławiu. Projekt zakończy się stworzeniem etiudy teatralnej pt.,,Stworzenie”, która zostanie zaprezentowana ostatniego dnia warsztatów (26.03.2018) w Zespole Szkół Animatorów Kultury  we Wrocławiu o godz. 18.00.

W części pierwszej projektu – poznańskiej – uczestnicy wspólnie wezmą udział w warsztatach:

 • pantomimy prowadzonych przez Jana Romberga w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA;
 • teatru fizycznego oraz improwizacji aktorskich prowadzonych przez Karolę Pawlak i Andrzeja Koniecznego w Domu Tramwajarza;
 • wokalnych prowadzonych przez Kaję Warczyńską w MDK nr 1;
 • hip-hopu prowadzonych przez Julię Lipowiecką w Domu Kultury Orle Gniazdo;
 • teatru tańca prowadzonych przez Filipa Meyer-Lütersa.

Ponadto uczestnicy zwiedzą Muzeum Narodowe oraz Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu.

W części drugiej projektu – wrocławskiej – uczestnicy wspólnie wezmą udział w warsztatach:

 • kuglarskich z Adamem Banachem; SKiBA;
 • pantomimy z Tomaszem Żytką; SKiBA;
 • akrobatyki z Tomaszem Dajewskim;

Dodatkowo uczestnicy wspólnie wybiorą się na spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy pt. Café Panique w reżyserii Joanny Gerigk.

Prowadzone w ramach projektu warsztaty mają na celu:

 • poznanie nowych technik teatralnych;
 • poznanie nowych sposobów pracy z ciałem;
 • uzyskanie poczucia swobody w operowaniu ciałem;
 • rozbudzenie kreatywności i potencjału twórczego wśród uczestników.

Realizatorzy projektu: Zespół Szkół Animatorów Kultury   we Wrocławiu

Partnerzy projektu: Młodzieżowy Domu Kultury nr 1 Poznaniu; Dom Kultury „Orle Gniazdo” w Poznaniu; Dom Tramwajarza w Poznaniu oraz Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

Pomysłodawczyni, koordynatorka i realizatorka  projektu: Karola Pawlak, słuchaczka I roku kierunku  animator działań  pantomimicznych w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu

kontakt:  karola.pawlak@tlen.pl

Prowadzący:
Tomasz Dajewski – aktor-mim, reżyser ruchu scenicznego, choreograf, pedagog. Przez jedenaście lat (1982–1992) związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, gdzie występował w przedstawieniach reżyserowanych przez Henryka Tomaszewskiego. Brał udział we wznowieniach: „Sporu”, „Hamleta – ironii i żałoby”, „Rycerzy króla Artura” oraz premierach  takich jak: Syn Marnotrawny (1983), „Perykles” (1983.Teatr Polski – Wrocław), Akcja – Sen nocy letniej (1986), Król Siedmiodniowy (1989), Cardenio i Celina, czyli nieszczęśliwie zakochani (1990), a także „Perykles” (1983, Teatr Polski, Wrocław). Od 1993 r. niezależny aktor-mim oraz konsultant i reżyser ruchu scenicznego. W latach 1996–1998 wykładowca w PWSFTiTv w Łodzi i reżyser ruchu scenicznego w Teatrze Nowym w Łodzi. Od 2005 r. założyciel i animator Teatru MIMODROM. Wykładowca w Zespole Szkół Animatorów Kultury  we Wrocławiu.

Jan Romberg –  aktor, mim, reżyser, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Pantomimy w Dreźnie i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Fizycznego MIME>Berlin. Obecnie występuje w Mimebuhne Dresden i w międzynarodowym zespole Mind Movement Research. Ze swoimi spektaklami występuje na całym świecie. Ukończył wiele międzynarodowych projektów i szkół pantomimicznych. Uczył się między innymi u Giselle Schwenck, Gregga Goldstona, Gyongyi Biro, Radima Vizvary.

Dodatkowo prowadzi zajęcia z improwizacji i pantomimy w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu.

Filip Meyer-Lüters – absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Szkoły Kaskaderów Filmowych „13” w Łodzi. Na co dzień pracuje jako aktor (głównie aktor teatru tańca), tancerz, choreograf, instruktor tańca oraz model. Obecnie jest również studentem studiów 2. stopnia na kierunku  media interaktywne i widowiska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórca spektaklu pt. „SPEED DATES show”, który zdobył Nagrodę Publiczności w Konkursie Młodych Twórców Teatru Tańca w Połczynie Zdroju (2013) oraz Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych „OFTeN” w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim (2016).Współpracował z takimi artystami i instytucjami jak Wojciech Faruga, Jerzy Stuhr, Seb Majewski, Michał Zabłocki, Maciej „Gleba” Florek, Brian Michaels, Magda i Michał Kopaniszyn, Edan Gorlicki, Alicja Morawska-Rubczak, Krakowski Teatr Tańca, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Centrum Rozwoju Dziecka SORO w Katowicach.Spektakle z jego udziałem były prezentowane w wielu miastach w Polsce i za granicą. Jest twórcą i wykonawcą monodramu pt. „Cook lean’s key” oraz wyreżyserował spektakle teatru tańca pt. „adulTEENAGER”, „Bêṯ Leḥem”, „DEBATA”, „No Parlo Italiano”, „Homo Violentus”, „wszechAdam”, „Dos hermanos afro-cubanos”, „Wontons? Not now.” oraz „Muscles, cats and vive la France!”.Posługuje się takimi technikami ruchu jak taniec współczesny, contact improwizacja, floor work, taniec towarzyski, salsa kubańska, lindy hop, wschodnie sztuki walki, akrobatyka, parkour.

Andrzej Konieczny – student Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku kompozycja. Wcześniejszą edukację muzyczną ukończył w POSM IIst. im. M. Karłowicza w klasie perkusji. Już w 2012r. grając w zespole Eugeniusz Kowalski band znalazł się na liście laureatów w konkursie  SKODA Auto Muzyka. Nagrodą główną dla zwycięzców był koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej Trójki. Dodatkowo zespół otrzymał nagrodę publiczności przyznaną przez internautów, uzyskując  możliwość nagrania profesjonalnego teledysku do utworu. Andrzeja Koniecznego i  stał się twórcą muzyki do filmu pt. ,,Tarapaty” (2017). Od kilku lat współpracuje z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W 2017 r. wziął udział w Poznańskiej Wiośnie Muzycznej oraz przygotował widowisko muzyczne rozpoczynające Noc Muzeów. W tym samym roku przygotował performance otwierający fabrykę VW. Niejednokrotnie współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych (Owińska) prowadząc zajęcia umuzykalniające. Koncertował z takimi osobistościami jak Lee Konitz czy Ken Field podczas największego w Polsce wydarzenia kulturalnego poświęconego filmowi animowanemu -Mędzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR, kwalifikującym do Oscarów.  W marcu 2018 wraz z Maciejem Fortuną wyjechał na Hong Kong Arts Festival  z  projektem  Fortuna plays Szymborska.

Tomasz Żytka – aktor pantomimy i teatru dramatycznego występował w Teatrze Formy Józefa Markockiego i Teatrze ARKA Renaty Jasinskiej-Nowak. Uczestnik wielu przeglądów i festiwali w kraju i za granicą, wychowawca, pedagog i instruktor teatralny. Teatrem zajmuje się od 32 lat. Prowadzi warsztaty arteterapeutyczne, artystyczne i samopoznawcze na terenie całego kraju.

Kaja Warczyńska – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku edukacja muzyczna. Wcześniejszą edukację  muzyczną ukończyła w POSM II st. im. M. Karłowicza w klasie skrzypiec. Podczas studiów  interesowała się muzyką ludową, grała w ZPiT Poligrodzianie. Dodatkowo śpiewała w chórach  takich jak; Dysonans i Paderewski Chamber Choir,który zdobył wiele nagród na konkursach, m.in. Grande Prix na międzynarodowym konkursie w Norwegii. Prowadziła zespół wokalny Leggiero. Należała do wieloletniego zespołu  teatru fizycznego BAGTI  w Młodzieżowym  Domu  Kultury nr 1 w Poznaniu. Obecnie większość inspiracji czerpie z pobytu w RPA gdzie przez rok miała możliwość nauczania osób niewidomych w szkole muzycznej. Prowadzenie chóru w Afryce bardzo dużo wniosło w jej postrzeganie śpiewu i kształtowania zdolności muzycznych.

Adam Banach – słuchacz specjalizacji pantomimicznej w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu oraz student V roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach  2015-2017 aktor grupy pantomimicznej Teatru Pod Kolumnami we Wrocławiu, współtworzy trupę fireshow The GentleFlames oraz współpracuje z Kejos The-At-Er w spektaklu teatralno-cyrkowym „Miasto, którego nie było”. Twórca projektu Leonaut – kuglarstwo artystyczne. Prowadzi autorski warsztat „Kuglarz na scenie jak Lew na arenie”. Współautor projektu dyplomowego „móve”.

Julia Lipowiecka – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz tańca w  kulturze fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Brała czynny udział w licznych warsztatach tanecznych i aktorskich z polskimi i zagranicznymi instruktorami, m.in.: Tanzfestiwal Bielefeld, Dope Camp, Gdańsk Dźwiga Muzę, Dancing Poznań, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie, Infinite Force w Gdańsku, Unfreeze Poznań, KuduroMania,  Hip Hop Poznań  Festiwal. Uczestniczyła w otwartych zajęciach Polskiego Teatru Tańca, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Slot Art Festiwal. Dodatkowo pomagała w prowadzeniu warsztatów dla dzieci z autyzmem podczas wydarzenia Niebieskie Soboty – Twórcze Działanie (Teatr na Zdrowie, Dźwięki Edukacji). Do swoich osiągnięć zalicza; wyróżnienie w lokalnym konkursie Spoko Contest – Poznań, kat. hip hop (top 8), wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Urban Dance Meeting – Toruń, kat.  hip hop (top 16), wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Warszawska Schadzka – Warszawa, kat. hip hop (top 32).

Karola Pawlak – słuchaczka kierunku animator działan pantomimicznych  w Policealnym Studium   Animatorów Kultury „SKiBA”we Wrocławiu. Od pięciu lat zajmuje się teatrem fizycznym. Swój rozwój rozpoczęła w Młodzieżowym Domu Kultury nr1 w Poznaniu, w grupie teatralnej ANIKAME. Występowała w widowisku muzycznym Poznańskiej Sceny Młodych ,,Czas Krzysztofa Komedy i Józefa Stolarza” (2015). W 2014 r. otrzymała nagrodę Grand Prix w Wielkopolskim konkursie monodramu ,,Chochoły„. Wzięła udział w organizacji projektowego spektaklu ,,Pociąg Talentu„ wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. Odegrała tam jedną z głównych ról oraz przejęła zadania inspicjenta i scenografa (2015). W 2017 r. przechodząc do finałowego etapu ogólnopolskiego Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu zdobyła wyróżnienie za monodram ,,Jajko na miękko„. W tym samym roku przeszła do finału międzynarodowego konkursu fotograficznego ,,PORTRET” 2017 ze swoją pracą pt.,,Parzydełka„. Wielokrotnie miała okazję pracować jako animatorka zajęć z dziećmi w wieku szkolnym oraz przeprowadziła dwudniowe zajęcia ruchowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych (Owińska). Dzięki zainteresowaniu dziennikarstwem przeprowadziła kilka spotkań autorskich.

RAMOWY PROGRAM WARSZTATÓW

PIERWSZY ODDECH – CZYLI TEATR JESZCZE RAZ!

Piątek 23/03/18

Godz.6.30 wyjazd słuchaczy SKiBY do Poznania

Godz. 11.15 warsztat pantomimy z panem Janem Rombergiem w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA;

Godz.14.00-18.00 warsztat teatru fizycznego z  Karolą Pawlak i Andrzejem Koniecznym w Domu Tramwajarza;

(w czasie warsztatów nastąpi przerwa obiadowa o godz.16.00-16.35);

18.00-18.40 – przerwa;

18.40-20.45 – warsztat wokalny z Kają Warczyńską w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu.

Sobota 24/03/18

Godz.11.00 zwiedzanie Muzeum Narodowego;

Godz.12.00 zwiedzanie Starego Rynku i  wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał (wystawa Romantyczne przygody Beth Stephus, Annie Sprinkle i raka piersi  oraz Twarda Awangarda Stażewski, Sosnowski, Bąkowski);

Godz.13.00- warsztaty hip-hopu z Julią Lipowiecką;

Godz. 14.00- przerwa 5-10 min

Godz. 14.05 –warsztaty teatru tańca  z Filipem Meyer-Lütersem;

Godz. 16.45-17.30- przerwa obiadowa

Godz. 17.30 -warsztaty improwizacji aktorskich z Karolą Pawlak i Andrzejem Koniecznym;

Godz.21.00 -przerwa

Godz. 23.00-,,WIELKA IMPROWIZACJA„.

Niedziela 25/03/18

Godz.6.36 – wyjazd wszystkich uczestników pociągiem do Wrocławia;

Godz.10.00 – warsztat kuglarski z Adamem Banachem;

Godz.12.10-12.30 – przerwa

Godz. 12.30 – warsztat pantomimiczny z Tomkiem Żytką;

Godz.15.00 – przerwa obiadowa;

Godz.15.30– wyjście ze SKiBY (zakwaterowanie osób z Poznania)

Godz.19.00– wyjście na spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego,  Café Panique, reż. Joanna Gerigk

Godz.21.30 – fireshow Martyny Kazimierczuk.

Poniedziałek 26/03/18

Godz. 9.00 – praca nad etiudą końcową;

Godz. 14.00-15.30 – warsztat akrobatyczny z panem Tomaszem Dajewskim;

Godz.15.30 przerwa obiadowa;

Godz.16.00 – próba generalna przygotowywanej etiudy;

godz. 18.00 – pokaz przygotowanego eksperymentu teatralnego Stworzenie;

godz.18.30 – rozdanie certyfikatów dla wszystkich uczestników i prowadzących warsztaty;

godz. 20.55 –powrót części uczestników do Poznania.

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Facebook
YouTube
Instagram