SKiBA Wydział Animatorów Kultury Teatr
Teatr PDF Drukuj Email
Zmień rozmiar czcionki:

Świat jest teatrem

 

Najstarszą specjalizacją w Studium jest specjalizacja teatralna, otwarta w 1977 roku. W połowie lat 90-tych została gruntownie przepracowana, opracowano nowe programy nauczania.

 

Irena Rzeszowska i słuchacze teatruReżyserii na tej specjalizacji uczyła przez 19 lat (1977–1996) Pani Irena Rzeszowska, osoba niezmiernie zasłużona dla kultury teatralnej Wrocławia. Przez wiele lat była prezesem Towarzystwa Kultury Teatralnej, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury, ale najukochańszym Jej dzieckiem był amatorski Teatr „Zielona Latarnia”, którym kierowała niemal do ostatnich lat życia, a który działa obecnie pod kierownictwem Krzysztofa Stróżańskiego i mieści się w piwnicy Studium.

 

Maria Budzyńska i Jerzy Bielunas14 lat życia poświęcił tej specjalizacji, obecnie wykładowca w PWST we Wrocławiu – dr Jerzy Bielunas (1981–1993 i 1994–1996), który wykładał wiedzę o teatrze i uczył reżyserii w teatrze dziecięcym, teatrem dla dzieci zajmował się kilka lat, zanim nie wyemigrował do USA mgr Jacek Zuzański, zastąpił go Jan Chraboł. Od 1988 roku pracuje na tej specjalizacji mgr Maria Budzyńska również jako nauczyciel reżyserii. Od 1993 roku uczy reżyserii, repertuaru i kultury żywego słowa dr Monika Braun-Bereś. Zajęcia ze scenografii prowadziła przez 12 lat Pani Barbara Gutekunst (1978–1990) – malarka, scenograf Teatru Współczesnego we Wrocławiu. W roku szkolnym 1991/1992 uczyła scenografii znana dzisiaj scenografka Opery Wrocławskiej mgr Małgorzata Słoniowska. Po niej podjęła się tego zadania mgr Anna Dorota Morawiecka. Przez 19 lat kultury żywego słowa uczyła dr Stanisława Grzęda (1980–1999). Wiedzy o teatrze uczyła na tej specjalizacji była dyrektorka Studium mgr Janina Szumigraj. Po niej zajęcia te przejęła dr Krystyna Dachtera oraz mgr Ewa Molenda-Pilecka. W ostatnich latach doszli na specjalizacji teatralnej nowi nauczyciele: mgr Sławomir Przepiórka (teatr dziecięcy), mgr Sławomir Kuligowski (kultura żywego słowa).

 

Jacek Zuzański Damian Żurawski, Artur Chamski i inni z teatru Iga Zaleczna z grupą teatralną Obecny II teatr

 

 

Przez specjalizację teatralną przewinęło się wiele znanych dzisiaj aktorów, reżyserów, instruktorów teatralnych, dyrektorów teatrów, ludzi radia i TV. Wymieńmy tylko tych, którzy szczególnie zapisali się w naszej pamięci: Szczepan Szczykno, Kinga Preis, Marta Zięba, Katarzyna Maternowka, Rafał Sawuła, Tomasz Sobczak, Piotr Sieklucki, Tomasz Żytka, Damian Żurawski, Arkadiusz Cyran, Waldemar Ratuszniak, Marek Ryter, Janusz Chabior, Michał Sitarski, Artur Chamski, Marcin Kalisz, Magdalena Łach, Aleksandra Motorniuk, Bartosz Picher, Iga Załęczna, Beata Jewiarz, Małgorzata Łakomska, Mikołaj Roznerski, Marcelina Połap, Jacek Saja, Jacek Stefanowicz, Krzysztof Żurek, Wojciech Lorenc, Grzegorz Stawiak, Zbigniew Rybka, Karolina Szczesiak, Katarzyna Ślimak, Magda Lechowicz.

 

Zostały po nich indywidualne zapisy w nauczycielskiej pamięci, fotografie i w niektórych przypadkach zapisy video – ślady ulotnych działań teatralnych i animacyjnych, które później w ich działalności zawodowej nabrały konkretnego osobowego sensu.

 

Chcesz tworzyć teatr, pracować w nim? Możesz pójść tą samą drogą, co oni! Wprowadzimy Cię w teorię i historię teatru i dramatu, zdobędziesz podstawowe umiejętności w zakresie pracy reżyserskiej z aktorem-amatorem, nauczysz się interpretacji tekstu i poprawisz swoją kulturę mowy, poznasz podstawy scenografii, ruchu scenicznego i pantomimy. Zaufaj nam – nasza historia ukazuje Twoją przyszłość.