SKiBA Wydział Animatorów Kultury Arteterapia
Arteterapia PDF Drukuj Email
Zmień rozmiar czcionki:

Pomagać dzięki sztuce

 


Coś więcej, niż tylko specjalizacja

 

Specjalizacja arteterapeutyczna została uruchomiona we wrocławskim Studium w 1997 roku. Zbudowano ją od początku do końca na podstawie pomysłu zespołu nauczycieli koordynowanego przez dyrektorkę Studium, mgr Krystynę Hrycyk. Uzyskała przychylną recenzję psychiatry – doc. dra Andrzeja Janickiego i pedagoga dr Zofii Sujak-Kałuszyńskiej.


Warsztat arteterapeutyczny 1W tworzeniu specjalizacji wykorzystaliśmy przemyślenia w toczącej się we Wrocławiu w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku dyskusji na temat arteterapii i powołania Międzyuczelnianego Instytutu Arteterapii. Do realizacji tego pomysłu w szkolnictwie wyższym nie doszło, my mieliśmy już za sobą dziesięć lat kształcenia biblioterapeutów i postanowiliśmy na bazie tych przemyśleń i doświadczeń stworzyć nową specjalizację.

 

Zauważyliśmy, że absolwenci specjalizacji teatralnej czy tanecznej, bez specjalnego przygotowania, podejmują pracę wśród ludzi chorych i niepełnosprawnych. Postanowiliśmy zatem stworzyć nową specjalizację, która dawałaby młodzieży wiedzę, umiejętności i sprawności w zakresie szeroko rozumianej arteterapii i przygotowała do pełnienia funkcji animatora kultury – arteterapeuty. Działo się to w czasie prac programowych nad nową formułą kształcenia w Studium i Ministerstwo zaakceptowało nasz pomysł. Skonstruowaliśmy program nauczania tak, aby nasz słuchacz uwierzył, że sztuka – twórczość jest jednym z najpotężniejszych sposobów wyrażania ludzkiej kondycji, chcieliśmy zwrócić jego uwagę na to, co wspólne dla pełno- i niepełnosprawnych, na to, co łączy, a nie dzieli.

 

Warsztat arteterapeutyczny 2Nasz pomysł sprawdził się w praktyce. Gościmy na tej specjalizacji wspaniałą wrażliwą młodzież, która chce się dzielić sobą i swoimi pomysłami z ludźmi o różnych niepełnosprawnościach. Nawiązaliśmy współpracę z większością wrocławskich, i nie tylko, ośrodków edukacji i pomocy ludziom chorym i niepełnosprawnym. Do tradycji kształcenia weszły również warsztaty plenerowe organizowane co roku przez mgr Annę Dorotę Morawiecką i dr Darię Milecką. Co roku powstają interesujące prace dyplomowe, realizowane często w środowisku ludzi niepełnosprawnych. Młodzież ma również możliwości uczestniczenia w konferencjach oraz warsztatach, jak np. w tych zorganizowanych w Studium w dniach 11–12 grudnia 1999 r. Celem warsztatów było umożliwienie ich uczestnikom spotkania z najbardziej interesującymi specjalistami w kraju, mającymi bogate doświadczenie w pracy arteterapeutycznej; praktyczne poznanie metod i technik arteterapeutycznych stosowanych w pracy z ludźmi o różnych rodzajach i stopniu niepełnosprawności; zorientowanie uczestników w najnowszych publikacjach z zakresu terapii przez sztukę oraz w materiałach filmowych z tego zakresu, gromadzonych przez wiele lat w Studium.

 

Warsztat arteterapeutyczny 3Zajęcia podczas tych warsztatów prowadzili znani w kraju specjaliści jak dr Paweł Cylulko, pracownik Akademii Muzycznej we Wrocławiu, od lat specjalizujący się w muzykoterapii osób niewidomych i niedowidzących, autor wielu publikacji, dr Maria Molicka – psycholog, specjalistka od bajki terapeutycznej, mgr Maria Pietrusza-Budzyńska i mgr Barbara Ostojewska-Wszołek, terapeutki prowadzące w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie teatr z ludźmi upośledzonymi umysłowo, mgr Anna Jędryczka-Hamera – psycholog kliniczny i choreoterapeutka, pracująca od lat z ludźmi psychicznie chorymi, mgr Zofia Bisiak – wybitna specjalistka w zakresie technik plastycznych, mgr Dorota Ślepowron-Korwin – pedagog, pracująca z dziećmi autystycznymi czy wreszcie prof. Andrzej Wojciechowski, który przedstawił swoją filozofię postrzegania człowieka niepełnosprawnego, opartą na myślicielach personalistach oraz koncepcji człowieka Antoniego Kępińskiego i Jeana Vaniera. Przedstawił on swoją prywatną drogę artysty rzeźbiarza do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi oraz zasady funkcjonowania Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którą od wielu lat prowadzi na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

...teraźniejszość ...

 

Absolwenci specjalizacji arteterapeutycznej wybierali najczęściej studia psychologiczne, pedagogiczne lub uczelnie artystyczne. W naszej belferskiej pamięci pozostaje wiele postaci z tej specjalizacji, wymieńmy niektóre nazwiska: Joanna Zygmunt-Dudzińska (działa w fundacji artystycznej w Lubiążu), Paulina Dziadosz – kończy pedagogikę, Joanna Szulc – pisze pracę mgr u prof. Wity Szulc, Beata Stuka – studiuje na ASP w Poznaniu, Weronika Lis – prowadzi zajęcia arteterapeutyczne w przedszkolu, prowadziła działania arteterapeutyczne w DPS w Anglii, Tomasz Rak – kończy psychologię w WSPS we Wrocławiu, Joanna Celmer – studiuje pedagogikę, Aleksandra Gulbinowicz – żyje malarstwem, Justyna Zając – ukończyła pedagogikę w Opolu, Halina Rozensztrauch – ukończyła psychologię, Magdalena Migała – ukończyła psychologię. Anna Całka – ukończyła pedagogikę, Małgorzata Rudnicka – ukończyła psychologię, przebywa na stypendium ERAZMUS-a we Francji, Hanna Hajzak – ukończyła pedagogikę, pracuje w przedszkolu, Aleksandra Olejniczak – studiuje pedagogikę w Austrii.

 

...przyszłość

 

Przyjdź do nas – poznasz problemy ludzi chorych i niepełnosprawnych oraz sposoby ich rehabilitacji, poznasz w teorii i praktyce tajniki pomocy psychologicznej i wspomagania przez sztukę, odkryjesz biblioterapię, muzykoterapię, choreoterapię, metody i techniki plastyczne i teatralne oraz nauczysz się je stosować – i sensem Twojego życia stanie się integracja ludzi chorych i niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.