SKiBA Teatr "Zielona Latarnia"
Teatr "Zielona Latarnia" PDF Drukuj Email
Zmień rozmiar czcionki:

logoAmatorski Teatr „Zielona Latarnia” im. Ireny Rzeszowskiej istnieje od roku 1948. Powstał z połączenia zespołów teatralnych Ligi Kobiet i Domu Kultury Związków Zawodowych.

 

 

W 1966 przyjął nazwę Zielona Latarnia. Przygotował ponad sto premier, w tym wiele polskich prapremier, jak na przykład: Oskarżyciel publiczny Fritza Hochwaldera (1972) czy Samobójca Mikołaja Erdmana (1987). Kształt teatru wypracowała Irena Rzeszowska, która kierowała nim przez czterdzieści jeden lat (1960 – 2001). W latach 1977-1996 była również nauczycielką reżyserii  w Studium. Dlatego dziś Teatr „Zielona Latarnia” nosi jej imię. Przez teatr przewinęło się około tysiąca osób (m.in. Szymon Szurmiej i Ludwik Benoit). Od 2001 roku teatr prowadzony jest przez Krzysztofa Stróżańskiego. Obecnie zespół liczy 12 osób, w tym  kilku absolwentów Studium. Od 2003 roku  zespół rezyduje w teatralnej  piwnicy  Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (ul. Niemcewicza 4), gdzie w poniedziałki i czwartki (18.oo - 20.oo) odbywa próby lub prezentuje swe spektakle.

 

W 2008 roku Teatr obchodził swoje sześćdziesiąte urodziny. Z tej okazji staraniem  Studium, dzięki  dotacji Wydziału  Kultury Urzędu  Miejskiego Wrocławia została  wydana książka  długoletniego członka  zespołu Jana Snarskiego będąca kompendium  wiedzy o Teatrze.

 

Krzysztof Stróżański

 

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

http://www.w83.pl/zielonalatarnia.eu/