Bez przerwy pić się nie da, więc się dokształcam
Bohumil HrabalANIMATOR CZYTELNICTWA
Opis zawodu
W czasach, gdy czytelnictwo spada i jest najniższe od wielu lat świat książek potrzebuje superbohaterów, którzy dzięki wiedzy, umiejętnościom i nieskazitelnej postawie zdołają zmienić bieg historii. Jesteśmy eksperymentalną jednostką MKiDN – powołaną do najtrudniejszych misji.
Mamy za zadanie stworzyć i wykształcić pierwszą, elitarną drużynę Animatorów Czytelnictwa, która ruszy w Polskę, aby walczyć z wtórnym analfabetyzmem i cyfrowym odmóżdżeniem. Wierzymy, że Animatorzy Czytelnictwa są jak amerykańscy marines i kierują się zasadą – interact, adept, overcome (improwizuj, adaptuj, przezwyciężaj).
Na zajęciach będzie królowało praktyczne podejście do omawianych tematów. Zastosujemy najnowsze metody pracy projektowej, aby wyposażyć słuchaczy we wszystko co może się przydać na froncie walki o czytelnictwo.
Kształcenie odbywa się w następujących modułach
I moduł – specjalistyczne zajęcia praktyczne
- Literaturę piękną polską i światową oraz literaturę niebeletrystyczną:
- Rynek wydawniczy i organizację bibliotek w Polsce i na świecie;
- Big Data w pracy animatora – badania i statystyka;
- Nowe technologie i sposoby czytania książek oraz czasopism;
- Organizację spotkań animujących czytelnictwo;
- Gamifikację i wykorzystanie gier w animacji czytelnictwa;
- Marketing animacji czytelnictwa – tradycyjny oraz online;
- Animację czytelnictwa wybranych grup społecznych;
- Biblioterapię i bajkoterapię;
- Realizację i wdrożenie projektu animacyjnego.
II moduł – specjalistyczne zajęcia teoretyczne
- Podstawy wiedzy o kulturze;
- Wiedzę o animacji kultury;
- Wstęp do wiedzy o sztuce;
- Wiedzę o muzyce;
- Wiedze o sztukach plastycznych;
- Wiedzę o fotografii;
- Wiedzę o społecznościach lokalnych;
- Psychologię;
- Pedagogikę.
III moduł – laboratorium animacji związane z teorią i praktyką animacji
- Wiedza o animacji kultury;
- Praktyka kompetencji społecznych;
- Interdyscylinarne dyplomowe warsztaty animacji;
- Media cyfrowe;
- Prawne i ekonomiczne podstawy działalności kulturalnej;
- Zarządzanie projektem i pozyskiwanie środków na animację.
Adresaci
Animacja czytelnictwa to atrakcyjny kierunek dla osób o wszechstronnych pasjach, które chcą zdobyć szeroki zakres praktycznych umiejętności i wiedzy z dziedziny animacji czytelnictwa. Animator Czytelnictwa to osoba:
– czytająca książki, komiksy, czasopisma lub gazety – we wszystkich możliwych formach – zarówno tradycyjnych jak i online,
– lubiąca kontakt ludźmi
– chcąca nieustannie poszerzać wiedzę, szczególnie w zakresie współczesnej literatury, marketingu, psychologii czytania ale także nowych technologii, big data czy też używania social media w animacji czytelników.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w bibliotekach, przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, w działach marketingu wydawnictw, księgarniach podczas targów, eventów, konferencji i wszędzie tam, gdzie będzie się pojawiał potencjalny czytelnik. Będziecie potrzebni w organizacjach pozarządowych, domach i ośrodkach kultury, świetlicach środowiskowych, instytucjach wychowawczych i opiekuńczych, ośrodkach resocjalizacji i wypoczynku. Część z Was założy start-upy które będą świadczyły usługi dla wyżej wymienionych podmiotów na zasadach wolnorynkowych.
Dlaczego warto?
Bogate tradycje literackie Wrocławia predestynują stolicę Dolnego Śląska to tworzenia warunków dla rozwoju i nowoczesnego wspierania czytelnictwa. Animacja Czytelnictwa to jedyny tak praktyczny kierunek w Polsce. Program zajęć został przygotowany przez praktyków, trenerów i szkoleniowców z branży wydawniczej, bibliotekarskiej oraz nowych technologii, których łączy wieloletnie doświadczenie oraz absolutna negacja twierdzenia – NIE DA SIĘ.
Zajęcia będą realizowane w oparciu o współpracę z wrocławskimi instytucjami zajmującymi się czytelnictwem oraz branżą nowych technologii.
W ramach kierunku współpracujemy m.in. z:
– Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu
– Dolnośląską Biblioteką Publiczną
– Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji przy MBP
– Wrocławskim Domem Literatury
oraz wrocławskimi wydawnictwami książkowymi, dzięki czemu animatorzy mają możliwość uczestnictwa w realizowanych przez nie działaniach. Podczas kształcenia przewidziane jest także odbycie praktyk i staży przygotowujących słuchaczy do podjęcia pracy w zawodzie i dająca okazję do nawiązania kontaktu z przyszłym pracodawcą.